win2: Πρόγραμμα excel για οικοδομικές άδειες και εγκρίσεις εργασιών δόμησης μικρής κλίμακας
Αποτελέσματα: 1 έως 13 από σύνολο 13

Υβριδική Εμφάνιση

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. (επάνω) - Ανάρτηση #1
    Μηχανικός
    Το μέλος CFAK δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    16.12.2011
    Αναρτ.
    242
    Εύσημα

    έδωσε
    0
    έλαβε
    53
    Αρχεία

    Λήψεις
    61
    Ανέβασε
    9

    Προεπιλογή

    Xάρη, απάντησες επί μέρους σε καθένα από αυτά που πρότεινα και τα προβλήματα που εντοπίζεις είναι υπαρκτά.
    Μη μένεις στον όρο "θεσμοθέτηση", εξάλλου εγώ είμαι εντελώς φιλελευθερος και απέναντι σε κάθε κρατισμό.
    Σκοπός μου είναι να πείσω να χρεώνουμε το παραμικρό, όπως κάνουν και οι άλλες συντεχνείες.
    Μη τις λες "ελάχιστες" αμοιβές, πες τις "νόμιμες" ή "λογικές". Πάντως η ύπαρξη μίας ελάχιστης χρέωσης θα αναβαθμίσει το κύρος της όποιας υπηρεσίας και κάποιοι απο τους συναδέλφους που όντως κάνουν εξαιρετική δουλειά θα μπορούν να χρεώνουν παραπάνω.

    Ονειρεύομαι την ημέρα που θα έρχεται ο πελάτης στο γραφείο σου με ραντεβού, θα τον ενημερώνεις για το τεχνικό του θέμα και θα χρεώνεις με την ώρα.

    Οι λογιστές χρεώνουν 5 ευρώ την εκτύπωση του ΕΝΦΙΑ σε υπερήλικες! Θα το έχετε δει στις βιτρίνες τους.

    Πότε θα πεισθούμε εμείς για να πείσουμε και τους πελάτες ότι τίποτα δεν είναι δωρεάν?

    Για να γίνει όμως αυτό πρέπει όλοι οι μηχανικοί να το αποδεχθούμε και να το εφαρμόσουμε. Αλλιως θα έχουμε συχνά την απορία "εσύ γιατί με χρεώνεις? ο άλλος μου το έκανε δωρεάν". Ισως πρέπει να γίνει μέσω ΤΕΕ, καιρός είναι να δικαιολογήσει την ύπαρξή του.
    Τελευταία επεξεργασία από τον χρήστη CFAK : 01.02.2016 στις 12:57

Παρόμοια θέματα

  1. Έναρξη εργασιών με μπλοκάκι
    Από το μέλος arkat στη θεματική κατηγορία Ρωτήστε τον Νίκο Κολυδά
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταία Ανάρτηση: 29.08.2019, 18:19
  2. Έντυπο Εργασιών Μικρής Κλίμακας
    Από το μέλος Xάρης στη θεματική κατηγορία Λογισμικό, πρότυπα έντυπα & σχέδια, από μηχανικούς, για μηχανικούς
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταία Ανάρτηση: 14.04.2016, 04:28
  3. Κόστος εργασιών (έντυπο Τράπεζας)
    Από το μέλος tserpe στη θεματική κατηγορία Υλικά - Κόστη
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταία Ανάρτηση: 30.07.2014, 13:21
  4. Αμοιβή μηχανικού για αλλαγή χρήσης-βεβαίωση μηχανικού και άδεια λειτουργίας φυσικοθεραπευτρίου
    Από το μέλος despcv στη θεματική κατηγορία Ελεύθεροι Επαγ./Εταιρίες
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταία Ανάρτηση: 12.09.2013, 20:10
  5. Άδεια εργασιών μικρής κλίμακας
    Από το μέλος theagpar στη θεματική κατηγορία Άδειες, Διαδικασίες, Δικαιολογητικά
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταία Ανάρτηση: 26.03.2012, 17:16

Τα Δικαιώματα σας

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •